درمان چاقی به روش کرایو لیپولیز

درمان چاقی به روش کرایو لیپولیز

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز که معمولاً به عنوان انجماد چربی شناخته می شود، یک روش کاهش وزن بدون جراحی است که از دمای سرد برای کاهش رسوب چربی در نواحی خاصی از بدن استفاده می کند. این روش برای کاهش رسوبات یا برآمدگی های چربی موضعی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند طراحی شده است و برای افرادی که چاق هستند یا به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند در نظر گرفته نشده است.

چه نواحی از بدن برای کرایولیپولیز مناسب است؟

سازمان غذا و دارو کرایولیپولیز را برای درمان رسوبات چربی در زیر چانه، بازوها، قسمت داخلی و خارجی ران ها، شکم، باسن، پهلو، قسمت بالای پشت ، کمر و زیرشکم تایید کرده است.

کرایولیپولیز چگونه انجام می شود؟

این روش را می توان در مطب پزشک یا کلینیک سرپایی انجام داد. اندازه و شکل رسوب چربی ارزیابی می شود و ناحیه مورد درمان با یک مداد پوست مشخص می شود.

یک دستگاه دستی به نام اپلیکاتور برای منجمد کردن لایه سلول های چربی  در زیر پوست استفاده می شود. ابتدا یک پد ژل برای محافظت از پوست روی آن ناحیه اعمال می شود. در مرحله بعد، برآمدگی چربی به داخل دهانه خالی اپلیکاتور مکیده می شود. با اعمال مکش، احساس کشش خواهید داشت. این احساسات، سرمای شدید و سایر احساسات احتمالی - گزگز، درد، گرفتگی - پس از 5 تا 10 دقیقه کاهش می‌یابد زیرا ناحیه در طول فرآیند خنک‌سازی بی‌حس می‌شود. لایه چربی به تدریج تا دمای مورد نظر بین 30.2 تا 39.2 درجه فارنهایت خنک می شود.

درمان یک ناحیه تا یک ساعت طول می کشد. پس از درمان ناحیه، اپلیکاتور برداشته می شود. این ناحیه را می توان به مدت 2 تا 3 دقیقه ماساژ داد تا به تجزیه سلول های چربی کمک کند.

سلول های چربی چگونه از بین می روند؟

این تکنیک مبتنی بر این یافته است که سلول‌های چربی نسبت به سایر سلول‌ها، مانند سلول‌های پوست، بیشتر در معرض آسیب ناشی از دمای سرد هستند. دمای سرد باعث آسیب به سلول های چربی می شود. این آسیب یک پاسخ التهابی توسط بدن ایجاد می کند که منجر به مرگ سلول های چربی می شود. ماکروفاژها، نوعی از گلبول‌های سفید خون و بخشی از سیستم ایمنی بدن، به محل آسیب فراخوانده می‌شوند تا سلول‌های چربی مرده و مواد زائد را از بدن پاک کنند.

مطالعات نشان داده اند که میانگین کاهش چربی بین 15 تا 28 درصد در حدود 4 ماه پس از درمان اولیه است. با این حال، ممکن است از 3 هفته پس از درمان متوجه تغییرات شوید. بهبود چشمگیر پس از حدود 2 ماه مشاهده می شود.

کرایولیپولیز مزایای زیادی دارد:

نیازی به برش جراحی نیست.

این یک روش کم خطر است. خطر عفونت وجود ندارد.

این روش را می توان به صورت سرپایی انجام داد.

لازم نیست بیماران قبل از انجام عمل بیهوش شوند.

ممکن است بیش از یک ناحیه از بدن در یک جلسه درمان شود.

بیشتر افراد بلافاصله پس از درمان می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرند.

این روش را می توان برای افراد در هر سنی انجام داد.

هیچ آسیبی به رشته های عصبی، رگ های خونی، ماهیچه ها یا آسیب دائمی به پوست در ناحیه درمان وارد نمی شود.

سلول های چربی که آسیب دیده یا از بین رفته اند برای همیشه از بدن خارج می شوند.

مضرات کرایولیپولیز چیست؟

این روش فقط برای افرادی توصیه می شود که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و هیچ مشکل عصبی یا ارتوپدی ندارند و به دنبال کاهش چربی نقطه ای در نواحی خاصی از بدن هستند. کرایولیپولیز برای افرادی که به طور قابل توجهی اضافه وزن یا چاق هستند توصیه نمی شود.

ممکن است بیش از یک جلسه برای دستیابی به نتایج دلخواه فرد مورد نیاز باشد.

اگر به بیش از یک جلسه درمانی نیاز باشد، جلسه بعدی را نمی توان تا 6 تا 8 هفته پس از اولین جلسه انجام داد. به این دلیل که ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا سلول های چربی آسیب دیده از بدن حذف شوند.

نتایج بلافاصله مشخص نمی شود. از آنجایی که سلول‌های چربی به تدریج از بدن خارج می‌شوند، ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا به نتایج مطلوب برسید.