کرایوتراپی

کرایوتراپی

کرایوتراپی

کرایوتراپی درمانی است که با استفاده از دمای انجماد یا نزدیک به انجماد باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری ها میشود.

سرما درمانی  یا کرایوتراپی می تواند ناخوشایند باشد، به خصوص برای افرادی که به سرما عادت ندارند.

برخی از افراد که تحت کرایوتراپی فیشال‌های صورت هستند سرما فقط روی صورت آنها اعمال میشود. برخی دیگر از کرایوتراپی برای هدف قرار دادن نواحی دارای درد مانند مفاصل استفاده می کنند.

دمای بسیار سرد می تواند برای منجمد کردن زگیل یا سلول های سرطانی استفاده شود. اگرچه برای شروع ناخوشایند است، اما سرما درمانی با هر درمان بهتر می شود، زیرا بدن با دمای پایین سازگار می شود.

این روش به طور کلی بی خطر است، اما مهم است که قبل از انجام کرایوتراپی با پزشک صحبت کنید.

زنان باردار، کودکان، افراد مبتلا به فشار خون شدید و افراد مبتلا به بیماری های قلبی نباید کرایوتراپی را امتحان کنند.

 

فواید کرایوتراپی

مطالعات اولیه نشان می دهد که سرما درمانی ممکن است مزایای زیر را ارائه دهد:

تسکین درد و التیام عضلات

کرایوتراپی می تواند به درد عضلانی و همچنین برخی از اختلالات مفصلی و عضلانی مانند آرتریت کمک کند. همچنین ممکن است باعث بهبود سریع تر آسیب های ورزشی شود.

پزشکان از مدت ها قبل استفاده از کمپرس یخ را برای عضلات آسیب دیده و دردناک توصیه کرده اند. انجام این کار ممکن است پس از برداشتن کیسه یخ گردش خون را افزایش داده و باعث بهبودی و تسکین درد شود.

کاهش وزن

کرایوتراپی به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود، اما می تواند این روند را پشتیبانی کند. از نظر تئوری، سرد بودن بدن را وادار می کند تا برای گرم ماندن بیشتر تلاش کند.

برخی از ارائه دهندگان کرایوتراپی ادعا می کنند که چند دقیقه سرما می تواند متابولیسم را در طول روز افزایش دهد. در نهایت، آنها

کاهش التهاب

التهاب یکی از راه هایی است که سیستم ایمنی بدن با عفونت مبارزه می کند. گاهی اوقات سیستم ایمنی بیش از حد فعال می شود. نتیجه التهاب مزمن است که با مشکلات سلامتی مانند سرطان، دیابت، افسردگی، زوال عقل و آرتریت مرتبط است.

به این ترتیب، کاهش التهاب همچنین می تواند سلامت کلی را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را کاهش دهد.برخی از مطالعات نشان می دهد که کرایوتراپی می تواند التهاب را کاهش دهد.

 پیشگیری از زوال عقل

اگر سرما درمانی التهاب را کاهش دهد، می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش دهد.

یک مقاله منبع قابل اعتماد در سال 2012 امکان کرایوتراپی را برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط با زوال عقل، اختلال شناختی خفیف و سایر اشکال زوال شناختی مرتبط با سن ارائه می دهد.

 پیشگیری و درمان سرطان

از آنجایی که کرایوتراپی کل بدن ممکن است التهاب را کاهش دهد، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش دهد.

پزشک ممکن است از کرایوتراپی برای منجمد کردن سلول‌های سرطانی روی پوست یا دهانه رحم و گاهی اوقات برای حذف سایر سرطان‌ها استفاده کند.

 کاهش اضطراب و افسردگی

یافته‌های تحقیقاتی مبنی بر اینکه کرایوتراپی ممکن است التهاب را کاهش دهد، نشان می‌دهد که می‌تواند شرایط سلامت روان مرتبط با التهاب را درمان کند. برخی تحقیقات اولیه در مورد سرما درمانی و سلامت روان نیز این ادعا را تایید می کند.

بهبود علائم اگزما

بیماری التهابی مزمن پوست که به نام اگزما شناخته می شود، می تواند باعث خارش شدید پوست خشک شود. یک مطالعه کوچک در سال 2008 از افراد مبتلا به اگزما باعث شد شرکت کنندگان استفاده از داروهای اگزما را متوقف کنند. سپس سرما درمانی را امتحان کردند. بسیاری از آنها بهبودهایی را در علائم اگزما مشاهده کردند، اگرچه برخی از یخ زدگی در نواحی کوچکی از پوست شکایت داشتند.

 درمان سردردهای میگرنی

سرما درمانی هدفمند که بر روی گردن متمرکز است ممکن است به جلوگیری از سردرد میگرنی کمک کند منبع مورد اعتماد. در یک مطالعه در سال 2013، محققان کرایوتراپی را روی گردن افرادی که میگرن داشتند، اعمال کردند. درمان درد آنها را کاهش داد اما از بین نرفت.

شواهد حکایتی حاکی از آن است که کرایوتراپی ممکن است به طیف وسیعی از نگرانی‌ها از جمله کند کردن یا معکوس کردن پیری پوست، حمایت از کاهش چربی، پیشگیری از بیماری‌های مزمن و موارد دیگر کمک کند.