تزریق ژل و بوتاکس

تفاوت بین بوتاکس و ژل

بوتاکس و فیلرهای پوستی 

تزریق ژل و بوتاکس توسط پزشک به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود، بنابراین جزو روش های کم تهاجم محسوب می شوند ، به این معنی که شامل جراحی نمی شوند.

بوتاکس شکل خالص شده سم بوتولینوم است که از باکتری ها به دست می آید که مقدار مناسب و تنظیم شده آن برای اصلاح چین و چروک ها استفاده می شود.این ماده حاوی باکتری های تصفیه شده ای است که عضلات را منجمد می کند ، این امر می تواند به کاهش خطوط و چین و چروک های ناشی از حالات صورت مانند چروک های اطراف چشم و لب ها و خطوط افقی روی پیشانی کمک کند.

پس از تزریق بوتاکس سیگنال های عصبی ماهیچه ها مسدود می شود. هنگامی که این سیگنال های عصبی قطع می شوند، عضله آسیب دیده به طور موقت فلج یا منجمد می شود. بدون حرکت این ماهیچه های انتخاب شده در صورت، برخی از چین و چروک ها ممکن است کاهش پیدا کنند یا حتی از بین بروند.

بوتاکس و سایر درمان های ساخته شده با سم بوتولینوم گاهی اوقات نورومدولاتور یا نوروتوکسین نامیده می شوند.

فیلرها حاوی موادی هستند که در نواحی از پوست که به دلیل افزایش سن نازک شده اند تزریق می شود. این نازک شدن در گونه ها، لب ها و اطراف دهان شایع است

بوتاکس چه چیزی را می تواند اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که در اثر حرکت ماهیچه ای ایجاد می شوند، کار می کند. رایج‌ترین چین و چروک‌های پویا که بوتاکس می‌تواند آن را درمان کند خطوط روی قسمت بالایی صورت، مانند خطوط 11 بین ابروها، خطوط افقی روی پیشانی و چروک های اطراف چشم است. این خطوط در اثر لبخند زدن، اخم کردن، چشم دوختن و سایر حالات صورت ایجاد می شوند.

بوتاکس روی خطوط ریز و چین و چروک های ناشی از افتادگی یا از بین رفتن چربی صورت اثری نخواهد داشت. این موارد به عنوان چین و چروک های ساکن شناخته می شوند.

بوتاکس یک درمان دائمی نیست. درمان های مکرر برای ادامه اثرات کاهش چین و چروک ضروری است. 

عوارض و ملاحظات بوتاکس

از آنجایی که بوتاکس به مرور زمان از بین می رود، بیشتر عوارض جانبی موقتی هستند.

فیلرهای پوستی

فیلرها موادی هستند که برای افزودن حجم تزریق می شوند.در عموم فیلر ها برای ساخته شدن از موارد زیر استفاده می شود:

اسید هیالورونیک، که در برخی از مایعات و بافت های بدن یافت می شود که باعث حجیم شدن پوست می شود.

پلی آلکیلیمید، ژل شفاف و سازگار با بدن.

پلی لاکتیک اسید که پوست را تحریک می کند تا کلاژن بیشتری بسازد.

مدت زمان ماندگاری فیلرها متفاوت است. برخی از پرکننده ها 6 ماه دوام دارند، در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر دوام می آورند.افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود کدام فیلر بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود.

فیلرهای پوستی چه چیزی را می توانند اصلاح کنند؟

پر کردن لب های نازک

نواحی کم عمق صورت

کاهش یا از بین بردن چین و چروک زیر چشم

اسکارهای فرورفته

چین و چروک های ثابت شامل چین و چروک های اطراف دهان و در امتداد گونه ها

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارتند از:

بوتاکس: ماهیچه ها را منجمد می کند تا چین و چروک های ناشی از حالات صورت را متوقف کند. بوتاکس معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم استفاده می شود.

فیلر: این پرکننده‌ها از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر کردن نواحی که حجم و صافی خود را از دست داده‌اند، استفاده می شود. مثل چین و چروک های اطراف دهان، لب های نازک و گونه هایی که حجم خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است برای چین و چروک‌های پیشانی، جای زخم و سایر نواحی که نیاز به حجم بیشتری برای  صاف‌ شدن دارند، استفاده شود.

ماندگاری نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه است. نتایج فیلر پوستی بسته به اینکه از کدام پرکننده استفاده می شود متفاوت است.

از آنجایی که بوتاکس و فیلرها ها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده اند، گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال، ممکن است فردی از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم ها و از فیلر برای اصلاح خطوط لبخند اطراف دهان استفاده کند.

بوتاکس و فیلرها بی خطر در نظر گرفته می‌شوند و عوارض جانبی آن در کمتر از 1 درصد از دریافت‌کنندگان رخ می‌دهد.

میلیون‌ها عمل بوتاکس و فیلر هر ساله انجام می‌شود و سابقه خوبی از ایمنی دارند.

بوتاکس و فیلرها برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. افرادی که شرایط خاصی دارند یا دارو مصرف می‌کنند باید درباره بی‌خطر بودن بوتاکس یا فیلرها مشاوره دریافت کنند.