پارافین تراپی

پارافین تراپی

پارافین تراپی و روش انجام دادن آن

فواید پارافین تراپی

اثرات جانبی پارافین تراپی

نحوه عملکرد پارافین تراپی

نتیجه پارافین تراپی

پارافین چیست؟

پارافین یک موم سفید یا بی رنگ نرم و جامد است که از هیدروکربن های اشباع شده ساخته شده است.

پارافین تراپی روی دست ها، کوتیکول ها و پاها استفاده می شود و بی رنگ، بی مزه و بی بو است. همچنین می از آن برای تسکین درد مفاصل و عضلات استفاده میشود.

مزایای آرایشی

از نظر زیبایی، پارافین اغلب روی دست ها و پاها اعمال می شود. موم یک نرم کننده طبیعی است که به نرمی و لطافت پوست کمک می کند. هنگامی که روی پوست اعمال می شود، رطوبت را افزایش می دهد و پس از اتمام درمان، سطح رطوبت پوست را افزایش می دهد.

همچنین می تواند به باز کردن منافذ پوست و حذف سلول های مرده پوست کمک کند  و باعث شود ظاهری شاداب‌تر و صاف‌تر داشته باشید.

فواید درمانی

موم پارافین ممکن است برای کمک به تسکین درد در افراد مبتلا به موارد زیر استفاده شود:

آرتروز

روماتیسم مفصلی

fibromyalgia

سایر مسائل مربوط به تحرک مفاصل

پارافین تراپی مانند نوعی گرما درمانی عمل می کند و می تواند به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و کاهش سفتی مفاصل کمک کند. موم پارافین همچنین می تواند اسپاسم عضلانی و التهاب را به حداقل برساند و همچنین رگ به رگ شدن را درمان می کند.

آیا پارافین تراپی عوارض جانبی دارد؟

موم پارافین در آزمایشگاه آزمایش می شود تا از استفاده آن بر روی بدن از نظر ایمنی و بهداشت اطمینان حاصل شود. پارافین نقطه ذوب پایینی دارد، به این معنی که می توان آن را به راحتی روی پوست در دمای پایین اعمال کرد طوریکه باعث سوختگی یا تاول نشود.

با این حال، اگر پوست بسیار حساسی دارید، پارافین ممکن است باعث ایجاد راش گرمایی شود. بثورات حرارتی باعث ایجاد برجستگی های قرمز کوچک روی پوست می شود که می تواند خارش داشته باشد.

اگر مبتلا به موارد زیر هستید نباید از پارافین تراپی استفاده کنید:

گردش خون ضعیف

بی حسی در دست یا پا

دیابت

هر گونه جوش یا زخم باز

اگر حساسیت شیمیایی دارید، ممکن است در اثر درمان با پارافین دچار تورم یا جوش های جزئی شوید. به این دلیل که پارافین از فرآورده های نفتی به دست می آید.

اگر پارافین تراپی را در خانه انجام می دهید، مراقب باشید که پارافین را بیش از حد گرم نکنید، زیرا ممکن است آتش بگیرد. هنگام شروع درمان دمای آن نباید بیش از 125 درجه فارنهایت (51.7 درجه سانتیگراد) باشد.

در طول درمان چه اتفاقی می افتد؟

مرحله 1: پارافین ذوب میشود

ساده ترین راه برای ذوب پارافین استفاده از دیگ دوبل است. آب به کف دیگ اضافه میشود و روی حرارت ملایم قرار داده میشود.

زمانی که پارافین به 125 درجه فارنهایت (51.7 درجه سانتیگراد) رسید آماده استفاده است.

مرحله 2: اعمال پارافین روی ناحیه مورد نظر

چند قطره روغن زیتون روی پوست ناحیه مورد نظر اعمال میشود سپس تمام دست یا پای به مواد آغشته میشود و منتظر میمانید تا یک لایه پارافین روی ناحیه مورد نظر تشکیل شود.

وقتی درخشش آن محو شد ، دست یا پای خود را مجدداً داخل موم قرار دهید و بگذارید چند ثانیه بماند تا یک لایه روی ناحیه تشکیل شود.

این روند را تا زمانی که حداقل 10 لایه موم روی دست یا پای شما تشکیل شود تکرار میکنید.

مرحله 3: قرار دادن کیسه های پلاستیکی

هنگامی که حداقل 10 لایه موم روی دست یا پای شما تشکیل شد، به مدت 15 تا 20 دقیقه یک کیسه پلاستیکی بزرگ روی آن قرار داده میشود.

مرحله 4: شستن پارافین

پس از 15 تا 20 دقیقه، از دستمالی نرم و مرطوب برای پاک کردن باقی مانده پارافین از روی پوست شما استفاده میشود و کرم مرطوب کننده روی سطح مورد نظر اعمال میشود.

نتیجه

پارافین تراپی فواید زیادی دارد و همچنین می تواند برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا استفاده شود.